Ana Sayfa Başarı & Motivasyon Profesyonel Yaşamda Başarılı Olmanın 7 Yolu

Profesyonel Yaşamda Başarılı Olmanın 7 Yolu

Merhaba, bugün size profesyonel hayatta başarılı insanların özelliklerinden yola çıkarak hazırladığım eylem adımlarını paylaşmak istiyorum. Uygulamanız dileğiyle.

1) Kişisel Notlar Alın Ya da Günlük Tutun:

Kendinizi takip etmenin en kolay yolu hayatınızın kilometre taşlarını not ederek hayatınızın trendini tespit edin. Nereden gelip nereye gidiyorsunuz?

2) Performansınızı Ölçümleyin:

Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınız, hangi noktalarda zayıf kaldığınızı tespit edin ve bu noktaları güçlendirmenin yollarını aramaya başlayın.

3) Duygularınızı Yönetin:

İnsan olmanın en güzel yanı duygulara sahip olmasıdır. Lakin iş dünyasında duygular karar alma mekanizmasında hatalı hareket etmenize neden olabilir. Karar alma mekanizmasını daha çok bir aritmetik işlem gibi görün ve mantık bilimini kullanın. Her bir yargıyı ayrı ayrı ele alarak 1 ya da 0 olarak değerlendirin. Duygularınızı katarak 1 olan şeyleri 0 , 0 olan şeyleri 1 olarak değerlendirmeyin.

4) Değerleriniz Olsun:

Hayata bir bakış açınız olsun. Ben verimli biriyimdir. Ben programlı bir kişiyimdir. Ben kişilere önem veririm. Ben sonuç odaklıyımdır. Gibi. İnsanların sizin hakkınızda söyleyecekleri pozitif ortak bir özellik belirleyin ve işe yarar birşeyse iyice güçlendirin.

5) Geleceğinizi Düşünün:

İnsanlar gelecek hakkında düşünmezler, genelde hayal kurarlar. Ben hayal kurulmasına karşı değilim. Lakin hayal kurarken plan da yapmalısınız. (Hedeflerinizi oluşturun)

6) Kendinizi Ödüllendirin:

Kendinizi mutlaka ödüllendirin. Kendinizi ödüllendirmeyi öğrenin. (Bilmiyorsanız)

7) Destek İstemekten Çekinmeyin:

Eskiden beri birinden yardım istemek insana hep zor gelmiştir. Ancak profesyonel hayatta destek almak hem akıllıca hem de bu işin doğasında var. Hiç kimse profesyonel bir işi tek başına yapamaz.

Yazar: Erkut Ergenç
Liderlik Okulu Kurucusu

Erkut Ergenç’in Ücretsiz Liderlik Eğitimine Kaydolun.