Ana Sayfa Başarı & Motivasyon Çocuklara yalan cezası işe yaramıyor mu? (BİLİMSEL ARAŞTIRMA SONUÇLARI)

Çocuklara yalan cezası işe yaramıyor mu? (BİLİMSEL ARAŞTIRMA SONUÇLARI)

Yalan söylediği için çocuklarını cezalandıran ebeveynlerin bu cezalarının hiçbir sonuca varmadığı ortaya çıktı.

Kanada ‘da bulunan McGill Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının araştırması sonucunda, “doğru söylemezsen odandan çıkmak yok.” Şeklinde verilen cezalarda çocukların hatalarının düzelmesi yönünde hiçbir faydası olmadığı belirlenmiştir. Cezanın etkisinin incelendiği bu araştırmaya 4-8 yaş arasında 372 çocuk katıldı ve ceza alacağını öğrenen birçok çocuk daha fazla yalan söylemeye başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇOCUKLAR HANGİ SORULARA DOĞRU YANIT VERDİ?

Bilim adamları, masanın üzerine koyduğu oyuncak için çocuklardan 1 dakika süresince oyuncağa bakmamaları söylendi ve çocukların hareketleri gizli kamerayla kayıt altına alındı. “Oyuncağa baktın mı?” sorusuna çocukların %66’sı “bakmadım” diyerek yalan söyledi.

Sonrasında oyuncağa baktıklarını iddia ederek cezalandırılacakları söylendiğinde çocukların daha çok yalan söylediği ortaya çıkmıştır. Fakat çocuklara “yalan söylemezsen çok mutlu olursun” veya “yalan söylemezsen çok mutlu olurum ve yalan söylememek sana çok iyi hissettirir” gibi cümleler kurulduğu zaman çocukların büyük bir kısmının doğruyu söylediği belirlenmiştir.