Ana Sayfa Haberler Duygu Körlüğü Nedir?

Duygu Körlüğü Nedir?

Duygu körlüğü, kişide bir süre sonra ciddi sorunlar meydana getiren psikolojik bir durumdur. Bu olaya Aleksitimi de denir.

 

 

 

 

 

 

 

Duygu körlüğü bulunan kişilerde bir şeyler hissedememe durumu görülür. İlk başta sorunsuz bir durum gibi gözükse de zamanla büyük sorunlar meydana getirebilmektedir. Tabi bununla birlikte duygu körlüğünün büyük dezavantajları olduğu gibi avantajları da vardır diyebiliriz.

Duygu körlüğü bulunan bir hastanın yaptığı açıklamada, “ oğlum doğdu ve ben diğer ailelerin çocuğu doğduğunda nasıl mutlu olduklarını gördüm, fakat ben bu konuda hiçbir şey hissetmemiştim. Evlendiğim günde hiçbir şey hissetmemiştim. Benim için her şey mekanik bir prodüksiyondan ibaretti.” Diyerek açıklamıştı.Duygu körlüğü otizmli insanları yarısında görülmüş bir durumdur. Bu kişilerin diğer otizmli bireylere oranla daha az takıntılı ve tekrarcı davranışı oluyor diyebiliriz. Bazı insanlarda bu durum doğuştan olsa da, bazı bireylerde sonradan görülen çeşitli travmalardan dolayı beyindeki iki yarıküre arası bağlantıların kopması ile meydana gelir.