Ana Sayfa Başarı & Motivasyon Karantina’da Aldığınız Kilolara Elveda Diyin.

Karantina’da Aldığınız Kilolara Elveda Diyin.

Birçoğumuz aylar boyunca sağlığımız için evde kaldık. Fakat bu durum bizleri daha da yemeye itti ve sağlığımız tekrardan tehdit altında girdi… Karantina sürecinde ekmekler yaptık, yeni tarifler denedik ve onları bir güzel yedikten sonra “Ne olacak bu kilolar?” diye sorgulamaya başladık. Diyetler, sporlar denedik ama ne kadar faydalı oldu? Bu kısımda kolay ve hızlıca kilo vermek için birkaç maddeyi topladık. İyi okumalar, sağlıkla kalın.

Yeteri kadar su içmeyi unutmayın.

Hepimizin bildiği üzere su, sağlık kaynaklarının başında geliyor. Günde 1,5-2 litre su tüketmemiz gerektiğini hepimiz iyi biliyoruz. Burada vereceğimiz tüyonun aslı şu; su içmek 1 saatlik bir sürede metabolizmayı %25 hızlandırıyor. Yemekten yarım saat önce yarım litre su içmek ise diyet yapan kişilerde, su içmeyenlere oranla daha az kalori alımına ve daha hızlı kilo vermeye yardımcı olduğunu gözlemlenmiştir.

 

Şeker, tuz, yağ üçlüsüne bir süre küsün

Yağ, tuz ve şeker bilinen çoğu hastalığın başlıca nedenlerindendir. Tamamen bırakmak zor geliyorsa mutlaka minimum düzeyde kullanmaya çalışın.

 

Küçük tabaklar kullanın

Büyük porsiyonlarda “Tabağımı bitirmeliyim.” psikolojisinde oluyoruz ve daha fazla yiyoruz… Bu sebeple küçük tabaklar kullanarak psikolojik ve fiziksel olarak da daha az yiyecek ve daha az kalori alacaksınız.

 

Egzersiz yapmayı unutmayın

Sadece yemekten kısarak kilo veremezsiniz, gerçekçi olalım. Bu sebeple kendinize uyacak bir egzersiz programı oluşturmalısınız. YouTube ve birçok farklı kaynaktan kendinize uyanı seçip, belki de değiştirip başlayabilirsiniz.

 

Uykunuza dikkat edin

Egzersiz kadar önemli bir detay olan uykuyu atlamamak lazım. Yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olmalısınız. Yeteri kadar uyku almayan çocuklarda obezite riski %89, yetişkinlerde ise %55’dir.

 

Paketli, hazır yiyecek ve içeceklerden uzak durun

En basitinden ‘abur cubur’ dediğimiz paketli yiyeceklerden uzak durun. İçerisinde birçok katkı maddesi bulunan bu yiyecekleri diyet süresince baş düşmanınız ilan edin.

Yemeklerinizi kendiniz yapın

Basit ve katkı maddesi bulunmayan tarifler deneyin. Diyet süresince kendinize yapacağınız en güzel iyilik bu olacaktır. Hem yaparken hem tüketirken seveceğinizi düşünüyorum.

 

Diyet yapmak gözünüzü korkutuyorsa…

Diyet yapmak sizlere zor geliyor, gözünüzü korkutuyorsa eğer sağlıklı beslenin. Az az ama sık sık yiyin, sağlıklı şeyler tüketin. Örneğin şekeriniz düştüğünde, ağzınıza bir şeker atmak yerine elma yiyebilirsiniz.

Çok ve yavaş çiğneyin

Yemekleri daha yavaş ve daha iyi çiğnemek kilo verme sürecinde kalori alımını azaltır ve size yardımcı olur. Bunun sebebi ise beynimiz bazen yeteri kadar yemek yediğinin farkına varmaz, böyle yapmanız daha az kalori alımına ve kilo kaybına vesile olur.

 

Kalorileri not edin

Bazı çalışmalar, kalorilerin not edilmesi veya yenilen yemeğin fotoğrafının çekilmesi zayıflamak isteyen kişilere bu konuda yardımcı olduğunu söylüyor. Küçük bir not defterini bunun için kullanabilirsiniz.

Yazar: Erva Erdal