Ana Sayfa Haberler Kedilerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır? Kedi tırnak bakımı; kedilerin tırnak bakımlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgilerdir.

Kedilerin tırnakları oldukça hızlı uzar ve her zaman tırmalama ihtiyacı hissederler. Kedilerin tırmalama ihtiyaçları önlenemeyeceği için kedilerin tırnaklarının kesilmesinde fayda vardır.

Kedilerin tırnakları pembe dokuya çok yaklaşmadan kesilmelidir. İlk önce en büyük olan ve kolay çıkan tırnak olan işaret parmağını kesilmelidir.

Kesme işlemi tek hamlede çok hızlı bir şekilde yapılıp hiç bir şey olmamış gibi kedi sevip ödüllendirilmelidir. Tırnak kesme işlemi kedi hafif uykuluyken daha rahat yapılabilir.

Kedilerin arka ayak tırnakları kesilmemelidir. Çünkü kediler arka tırnaklarını tutunmak için kullanırlar. Arka tırnakları kesmek kedinin balkondan veya pencere kenarından düşmesine neden olabilir.

Zaten eşyalara zarar veren kedinin ön tırnaklarıdır. Ön tırnaklarını kesme süresini uzatmak için bir tırmalama tahtası kullanmak faydalı olabilir.

Kedilerin tırnakları oldukça hızlı uzamaktadır. Bu nedenle tırnakları kediyi ürküterek kesmeye çalışmak sonraki girişimlerde oldukça zora sokar.

Tırnak bakımı denildiği zaman düzenli olarak tırnakların kesilmesi ve mümkünse tırmalama hareketlerini rahatlıkla yapabilecekleri tırmalama tahtalarının temini akla gelmektedir.

Kediler için üretilmiş uygun bir tırnak makası ile düzenli olarak tırnakların kesilmesi gerekir. Yine uygun bir tırmalama tahtası evlerde bakılan kedilerde yavruluk döneminden itibaren kediye sunulmalı ve buna alışması sağlanmalıdır.

KEDİ BAKIMI VE BAKICILIĞI EĞİTİMİ