Ana Sayfa Video Koçluk Sistemi Nedir?

Koçluk Sistemi Nedir?

Geriye dönüp baktığımızda hepimizin hayatında, ‘keşke şunu farklı yapsaydım’ dediği anlar yaşanmıştır. Aldığımız bazı kararlar veya bazı davranışlarımız sonucu hedeflerimizden uzaklaştığımız ve buna hayıflandığımız zamanlar mutlaka olmuştur. Bugünkü yazımızda koçluk sistemi nedir sorusunu ele aldık.

Aradan belli bir zaman geçtikten sonra, eski olaylara farklı bir perspektiften bakmaya başlarız ve deriz ki, bugünkü aklım olsaydı daha farklı bir yoldan gitmeyi tercih ederdim. Bugünkü aklım derken, kişisel anlamda gelişerek vardığımız noktayı kastederiz.

Koçluk Sistemi NedirKimisi zaman içinde, kendiliğinden gelişmeyi bekler, kimileri ise kendini geliştirmek için çaba göstermeyi tercih eder. Çaba gösterenler gerçek anlamda aşama kaydedip, keşkeleri bir bir hayatından ayıklayanlardır.

Kendimizi ne kadar geliştirirsek, içimizdeki potansiyeli ne ölçüde dışarı çıkarabilirsek, o derece doğru adımlar atmaya ve daha başarılı olmaya başlarız. Koçluk sistemi de aslında kişisel gelişim dediğimiz uçsuz bucaksız kavramın bir parçasıdır.

Koçluk Nedir? Koç Ne Yapar?

Koçluk sistemi nedir, sorusunu şöyle cevaplayabiliriz: Kişinin kendi hedeflerinin net bir resmini zihninde çizebilmesi, sonra da bu resmi yine kendi çabası ile gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olma sürecidir. Bu süreçte koçlar, kişinin içindeki potansiyeli ortaya çıkarması, yeteneklerini ve güçlü yanlarını geliştirmesi, sorunlarını analiz ederek çözüm yollarını bulması, kendi için neyin doğru neyin yanlış olduğunu fark etmesi, kendine net bir varış noktası belirleyerek o noktaya nasıl varacağına karar vermesi ve nihayetinde de hedefine ulaşması için çalışır.

Koçluk sistemini, kişisel gelişim yolculuğu olarak nitelersek bu yolculukta arabayı siz kullanırsınız. Koçlar ise size eşlik eden yol arkadaşınızdır. Size yolu tarif etmez ancak kendi kendinize doğru adresi bulabilmeniz noktasında destek verir.

Koçluk Sistemi Nedir?

Koçluk sistemi nedir diye sorulduğunda, mutlaka soru-cevap tekniğinden bahsetmek gerekir. Koçluk sisteminde soruların cevaplarını koç değil siz verirsiniz. Koçluk sistemi temelinde soru sormaya dayalıdır. Koçların en sık kullandığı teknik soru-cevap tekniğidir. Koç size doğru zamanda doğru soruları sorarak, aslında çok iyi bildiğiniz ancak bildiğinizin farkında olmadığınız cevaplara erişebilmenizi sağlar. Her cevap sizi hedefinize bir adım daha yaklaştırır. Nereye ve nasıl gideceğinizi bildikten sonra, oraya ulaşmamanız için hiçbir sebep yoktur.

Koçlar karanlık bir ortamda fenerin yerini size işaret eder ama feneri yakıp, karanlıktan çıkmanın yolunu siz kendi kendinize bulursunuz. Yanınızda koçunuz olduğu için korkularınız bir bir yok olur, çıkışı bulmak için sizi motive eder, çıkışı bulabilmek için gereken becerileri elde etmenize yardımcı olur. Sonunda aydınlığa çıkar, hedefinize varırsınız.

Koçluk sistemi En İyi Şekilde Nasıl Öğrenilir?

Koçluk sistemini öğrenmenin en nitelikli, kolay ve kapsamlı yolu iyi bir eğitim kurumundan alacağınız koçluk eğitimidir. Koçluk eğitimi size, koçluk nedir, koçluk sistemi nedir, koç ne yapar, koçlar nasıl çalışır, koçlar hangi teknikleri kullanır vb. aklınıza gelebilecek birçok sorunun yanıtını verir.

İyi bir koç olmanın yolu, bir koçun sahip olması gereken bilgi birikimi, beceri ve teknikleri öğrenmekle mümkündür. Ancak sadece teorik bilgi yeterli değildir. İyi bir koç olabilmek için uygulamalı olarak bilgileri pekiştirmek önemlidir.

Tam donanımlı bir koç olabilmek, koçluk mesleğinde başarı yakalamak için Liderlik Okulu, ihtiyacınız olan Koçluk Eğitim programlarını sunuyor. Uluslararası seviyedeki zengin ders içerikleri ile Liderlik Okulu’nun kapsamlı koçluk eğitimleri hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak.

Koçluk sistemini bizden öğrenen, uluslararası geçerliliği olan sertifikalarını alarak koçluk mesleğinde başarı yakalayan ya da koçluk tekniklerini kendi hayatında uygulayarak hedeflerine ulaşan binlerce katılımcımız gibi siz de koçluğa ilk adımınızı Liderlik Okulu ile atın. Ayrıcalıklı eğitimlerimizden faydalanmaya bugün başlayın.

Profesyonel Koçluk Eğitimi Hakkında Bilgi Alın