Köpeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?Köpek tırnak bakımı; köpeklerin tırnakları özellikle doğal ortamda yaşayan köpeklerde yer ile olan teması artırarak ani hareketlerde tutunmayı artırma, tırmanma, eşeleme ve kazma gibi faaliyetlerde ve parmak uçlarının korunması gibi görevleri vardır.

İnceleyin >> KÖPEK EĞİTİCİLİĞİ VE BAKICILIĞI EĞİTİMİ

Dolayısı ile  tırnakların bakımı özellikle evde bakılan veya gezinti imkanı kısıtlı olan köpekler için düzenli olarak gereken sıklıklarda yapılmalıdır.

Gezinti imkanı süre olarak kısıtlı olan köpeklerde doğal olarak tırnakların törpülenme imkanı azaldığından çok daha çabuk uzayabilmektedir. Uzun tırnaklar yürümeyi güçleştirmekte hatta kırılarak yaralanmalara neden olur. Bu nedenle düzenli olarak köpek tırnak bakımı yapılması çok önemlidir.

Tırnak kesiminde tırnakların parmaklardaki konumu hatalı bir işlem yapılmaması için doğru bilinmelidir.

Tırnakların uzunluklarının gözlemlenerek düzenli olarak kesilmesi gerekir. Köpeklerde tırnak kesimi için üretilen özel makaslar kullanılmaktadır. Tırnak kesimini köpek sahibinin kendisi yapabileceği gibi veteriner hekim tarafından da yapılabilir.

Ancak köpek sahipleri tırnak kesimini yaparken tırnağın canlı dokusunun ve damarlarının bulunduğu kısma dikkat etmesi ve burayı kesmemesi gerekir.

Bu kısım kesildiğinde tırnak dokusunun sert olması sebebiyle oluşacak kanamaları durdurmak güç olabilmekte ve kanama durdurucu bir ilaç kullanmak gerekmektedir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Tırnak kanaması hastalık etkenlerine tırnakların daha açık olmasına sebebiyet verebileceğinden tırnak kesimi doğru öğrenilmeden hayvan sahipleri tarafından yapılmamalıdır.

KÖPEK EĞİTİCİLİĞİ VE BAKICILIĞI EĞİTİMİ