Ana Sayfa Başarı & Motivasyon Nasıl Başarılı Olurum?

Nasıl Başarılı Olurum?

Başarı bir işin üstesinden gelmek, bir eylemi gerçekleştirebilmektir. Başarı hayatın her alanındadır ve tanımı kişiden kişiye değişebilir. İşte bu gün nasıl başarılı olurum sorusuna cevap arayacağız.

  • Kendi şirketinin sahibi olmayı hedefleyen kişi, bunu gerçekleştirdiğinde başarılıdır.
  • Doktor olmanın hayalini kuran kişi, tıp fakültesini kazandığında başarının ilk adımını atmış olur. Okulunu bitirip doktorluk mesleğini yapmaya başladığında başarıya ulaşmıştır.
  • Evlenip, güzel bir aile kurmayı isteyen kişi bu hayalini gerçekleştirdiğinde kendini başarılı sayar.
  • Bir sporcu olimpiyat madalyasını kazandığında başarısı tescillenmiştir.
  • İlk adımını atan ve yürümeye başlayan bir bebek, başarılıdır.

Yukarıdaki örnekler birbirinden farklı gibi görünse de aslında özünde ortak bir paydada buluşurlar. Başarılı olmak için öncelikle ulaşmak istediğiniz net bir hedefiniz, zihninizde imgelediğiniz bir hayaliniz olmalıdır. Çünkü bir insan varış noktasının neresi olduğunu bilmezse, hangi yönde ilerleyeceğini de bilemez. Nereye gideceğimizi bilirsek, bir amaç doğrultusunda çalışıyorsak, hedefe ulaşma konusunda istekli ve azimli olabilirsek başarıya da ulaşabiliriz.

Başarı tesadüfi olarak gerçekleşmez. Oturduğunuz yerden başarı kucağınıza şans eseri düşmez. Zengin bir ailede doğmak, güzel genlere sahip olmak ya da şans eseri hayatta bazı kazanımlar elde etmek, başarılı olduğunuz anlamına gelmez. Başarılı olmak ancak bunun için çaba göstermekle, çalışmakla, çeşitli fedakârlıklarda bulunmakla ve sürekli olarak kendini geliştirmekle mümkündür.

Tek bir alanda başarılı olmak, hayatınızın genelinde başarılı olacağınız anlamına da gelmez. Mesela çok başarılı bir iş adamı olabilirsiniz ama bu başarılı bir evlilik hayatını garantilemez. Başarılı bir sporcu iken sosyal hayatınızda hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz.

Herkesin hayatında geliştirmesi gereken yönleri vardır. Kişisel gelişime önem veren insanlar hayatlarındaki başarısız alanları da başarılıya çevirme şansını yakalamaktadır.

Başarılı olmak için ne yapılmalıdır?

Nasıl başarılı olurum, sorusunu kendine soran herkes önce bulunduğu noktayı iyi analiz etmeli ve hangi noktaya ulaşmak istediğine karar vermelidir. Kendini tanımak ilk adım olmalıdır. Hangi yetenek ve becerilere sahibiz, hangi konuda güçlü hangi konularda zayıfız, hangi alanlarda gelişmeliyiz… Bu sorulara cevap bulduktan sonra hedeflerimizi belirleriz.

Belli bir hedefiniz ve amacınız varsa ve bu amaç doğrultusunda çaba gösteriyorsanız, başarılı olma yolunda doğru rotada ilerliyorsunuz demektir.

Başarılı olmak için yaşadığımız her olaydan, karşımıza çıkan olumlu ve olumsuz deneyimlerden bir ders çıkarabilmek önemlidir. Doğruyu ve yanlışı öğrendiğimizde, bilgi ve deneyimimiz hangi sonuca nasıl ulaşacağımız konusunda da bize rehberlik edecektir.

Nasıl başarılı olurum?

Hedefe giden yolda planlama yapmak da önemlidir. Örneğin tatile gitmeden önce otel rezervasyonunuzu yaptırırsanız, yer bulamama riskini de ortadan kaldırmış olursunuz. Dolayısıyla hedefe nasıl gideceğinizi planlarsanız, başarıya ulaşırsınız.

Başarı kolay yoldan elde edilen bir şey değildir. Başarılı olmak için sıkı çalışmayı da kabul etmeniz gerekir. Çaba göstermeden, fedakârlıkta bulunmadan başarıya ulaşmak neredeyse imkânsızdır.

Makine mühendisliği okumadan, makine mühendisi olamazsınız. Kuaför olmak istiyorsanız saç kesmeyi, manikür pedikür yapmayı, çeşitli güzellik uygulamalarını gerçekleştirmeyi bilmeniz gerekir. İnsanları etkilemek istiyorsanız, doğru iletişim tekniklerini öğrenmelisiniz. Yani uzun lafın kısası, başarı için seçtiğiniz hedef doğrultusunda, ihtiyacınız olan bilgi ve becerileri kazanmanız gerekmektedir.

Başarılı olmak öğrenilebilir mi?

Başarının tanımını yaptık. Başarı için bir hedefiniz olmalı ve bir plan doğrultusunda bu hedefe giden yolda çok çalışmalısınız, dedik. Planlarınıza kişisel ve mesleki eğitim programlarını eklerseniz, başarıya daha kolay ulaşmanız da mümkün olacaktır. Başarıya giden yolda kazanmak istediğiniz beceriler ve öğrenmeniz gereken bilgiler doğrultusunda çeşitli eğitim programlarının size büyük faydası dokunacaktır.

Liderlik Okulu’nun zengin ve kapsamlı eğitim programları, katılımcılarını başarı hedeflerine ulaştırmaktadır.