Ana Sayfa Başarı & Motivasyon Ülkemizdeki Yanlış Dizi Mantığına Dur De!

Ülkemizdeki Yanlış Dizi Mantığına Dur De!

Günümüzde kadına şiddet almış başını gidiyorken televizyon kanallarının da bunu normal bir şeymiş gibi göstermesi çağımızın sahip olduğu birçok sorundan sadece bir tanesi.

Öldürülen,  intihar eden, tecavüze kurban giden birçok kadınımızın hikâyelerini görüp bir önlem almak yerine; yapana, yaptırana bir ceza vermek yerine “Zaten Türk milleti alışkın, hadi bunu dizi yapalım” mantığıyla hareket edip ortaya bir dizi çıkarmak akıl alır gibi değil. Gelinlik giyip otostopla birçok ülke gezen Amerikalı kadın Türkiye’de tecavüze uğrayıp, kolları ve bacakları vücudundan ayrılıp bir yere atıldı ve bu kadını herkes unuttu. 24 yaşındaki Şule Çet kendini patronundan korumaya çalıştı. Patronu ve iş yerindeki birkaç arkadaşı Şule’ye tecavüz edip 20. kattan aşağı attılar, bu genç kızı herkes unuttu. Dolmuşta tek başına evine giderken şoför tarafından tecavüze uğrayıp, tenha bir yerde yakılarak can veren Özgecan Aslan’ı herkes unuttu. Bu ülke insanlar çok çabuk unutuyor bu olayları. Bunlar sadece bir kaçı. Kim bilir daha bilmediğimiz nicesi vardır. Türk halkı iki gün ağlayıp, paylaşım yapıp üçüncü gün normal hayatlarına dönüyorlar. Dördüncü gün aynı şey televizyonda dizi olarak çıkıyor ve bu reyting rekorları kırıyor. Kadına ve hayvana şiddet, tecavüz normalleşti.

RTÜK BUNLARA BİR ÇÖZÜM ÜRETMELİ!

Türk televizyon kanallarında taciz, tecavüz ve şiddet sahnelerinin bu denli yaygın olması, oturup düşünülmesi gereken bir konu gibi. Ülkemizde belki daha nice kadınlar var şiddet görüp sesini çıkartamayan. Kanalların kadınların ayakları üstünde durabileceğini, istedikleri zaman her şeyin üstesinden gelebileceklerini, bağımsız olduklarını vurgulamak yerine aşağılar gibi dizi çekimlerinin olmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Bu ülke bir Şule Çet, Emine Bulut, Özgecan Aslan, küçük Leyla, Münevver Karabulut, Ayşe Paşalı, Gülay Yaşar, Tuğba Genç, Gülşah Sercan ve sayamadığımız bir çok kadın cinayetine şahit oldu ve dahasını da kaldıramaz, kaldırmamalı. Bu ve bu tür durumları normalleştiren senaristleri, kanalları, kişileri ve kurumları engellemek bizlere bağlı.  Kadına şiddet normal değil, normalleştirmek ise cahilce bir durumdur.

ERVA ERDAL