Ana Sayfa Haberler YANLIŞ BİLİNEN SAĞLIK EFSANELERİ

YANLIŞ BİLİNEN SAĞLIK EFSANELERİ

Hepimizin bildiği ‘sağlık efsanesi’ vardır. Örneğin “Televizyona çok yakın bakmak, gözleri bozar.”gibi… Ülkemizde de oldukça yaygın olan yanlış bilinen doğruları sıralayacağız. Sağlıkla kalın.

“Balık tükettikten sonra süt ürünleri tüketirsek, zehirleniriz.” 

Bu durum sadece ve sadece balığın tazeliği ile ilgili. Eğer balık kokmuş, bayatlamış ise ardından süt ve süt ürünleri tüketmek zehirlenmeye yol açar. Ama bu durum süt ürünleriyle ilgili değil, balığın tazeliği ile ilgilidir.

 

 “Hapşırdığımızda kalp atışımız bir saniyeliğine durur.” 

Tarihte geriye, Antik Çağ dönemine gittiğimizde “Çok yaşa.” kavramının bu dönemde çıktığını görürüz. Eski bir inanışa göre, kişi hapşırdığında ruhunun bedeninden çıktığı varsayılır bu sebeple “Çok yaşa.” denirmiş. Hapşırma esnasında kalp ritminin bozulduğu bilinse de kalbin saniyelik olarak durması hakkında bir bilgi yoktur.

 

“Parmak çıtlatmak, kemik erimesi veya parmakta kireçlenmeye neden olur.”

Bu konuda birçok araştırma yapıldığını biliyoruz… Peki, doğrusu ne? Yapılan araştırmalarca bunun doğrusu şu ki; parmak çıtlatmanın vücuda hiçbir zararı yok. Tam olarak neden böyle bir ihtiyaç hissettiğimiz, çıtlattıktan sonra da neden rahatladığımız belli olmasa da bazı kaynaklara göre bu, içinde kalan hava zerreciklerinin yer değiştirmesi olarak açıklanmıştır.

 

“Terliyken soğuk su içmek, hasta yapar”

Enfeksiyonların sebebi; bakteri, virüs ve mikroplardır. Suyun sıcaklığıyla bir alakası yoktur. Ki biliriz boğazı ağrıyan kişinin sıcak şeyler tüketmesi oradaki bakteri ve virüslerin çoğalmasına sebep olur. Yani dememiz o ki boğazınız ağrıdığında soğuk şeyler sizi daha kötü yapmaz.

 

“Sıcak havada, sıcak çay içmek ferahlatır.”

Bu konu vücudun ısı ile alakalı bir şey aslında. Sıcak bir şey tükettikten sonra vücut ısımız yükselir ve bu da dış ortam ile bizlerin arasındaki ısı farkını azaltacağı için kendimiz biraz daha ferahlamış hissederiz.