Ana Sayfa Video Yöneticilik ve Ekip Yönetme Fonksiyonu

Yöneticilik ve Ekip Yönetme Fonksiyonu

Sizlerle bu yazımızda yöneticilik fonksiyonları nedir, yönetici olabilmek için ne gibi fonksiyonlara sahip olmak gerekir bu sorularınızın cevabını verdik. Gelin hemen başlayalım.

Yönetimin kısaca yönetme işi ya da yönetme eylemi anlamına geldiğini öğrenmiştik. Bu kavramı biraz daha genişletecek olursak, belirlenen hedeflerin etkili ve en verimli şekilde gerçekleştirilmesi için bir grubu yönlendiren ve onları düzenli bir şekilde koordine eden kişiyi yönetici olarak adlandırabilmekteyiz.

Yöneticiler, işletme içerisindeki faaliyetlerin yürütülmesinden sorumlu olan kişilerdir. Yöneticilerin, işletme içerisindeki pozisyonlarına göre alt düzey yöneticiler, orta düzey yöneticiler ve üst sınıf yöneticiler olarak üç gruba ayrıldığından önceki yazılarımızda bahsetmiştik.Yöneticilerin bulundukları alana ve işletmenin amaçları doğrultusunda belirli fonksiyonları vardır. Bu fonksiyonların iyi ve verimli bir şekilde yerine getirebilen yöneticiler, uzun vadede başarıyı yakalayabilmektedirler.

Yöneticilik Fonskiyonları

Yöneticilik Fonksiyonları ve Yönetme Fonksiyonu

Yöneticilerin en önemli işlevlerinden birisi ekipleri yönetebilme ve koordine edebilme becerisidir. En yenilikçi fikirlerin kaynağı bireylerdir. Ancak birlikte çalışan insanların oluşturduğu ekipler, fikirleri pazarlanabilir bir ürün ve hizmetlere dönüştürebilmek için işletmelerin elindeki en etkili araçlardan biridir. Uygun ve etkili bir biçimde oluşturulmuş ekip, bir var olan soruna veye gelişebilme potansiyeline sahip bir probleme herhangi bir bireyden çok daha fazla doğru bir çözüm bulma potansiyeline sahiptir.

Şirketler, amaçlarını gerçekleştirebilmek için doğru ve verimli bir ekibe ihtiyaç duymaktadırlar. İyi oluşturulmuş ekipler, yeni ürün geliştirme, süreç yenileme, profesyonel hizmetler sunma, yeni teknolojileri benimseme, gerileyen iş süreçlerini tekrardan canlandırabilme, e-ticarete yönelik alt yapılar oluşturma gibi çok çeşitli süreçleri yürütebilme işlevine sahiptirler. Ekipler şirket içerisinde büyük mucizeler yaratabilirler. Ancak doğru ve düzenli bir tasarım, kadro seçimi ve düzenli bir işleyişe sahip olmayan ekipler, işletme içerisinde ilerlemenin önünde çok ciddi engeller de oluşturabilmektedirler.

Sizlerde birer yönetici olarak şirket için en iyi ve etkin olabilecek ekibi oluşturarak onları koordine etmelisiniz. İyi bir ekip oluşturabilmek için çeşitli unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yöneticinin Etkin Bir Ekip Oluşturabilme Fonksiyonu

Etkin bir ekip oluşturabilmek oldukça önemli öte yandan da kolay olmayan bir iştir. Bir ekibi oluştururken bazı unsurları göz önünde bulundurmalısınız. Bir ekibin temeli, ortak amaçlar çerçevesinde başarıya ulaşmaya olan bağlılıktır. Bu, her ekip üyesinin amacı çok önemli, değerli ve çaba harcamaya değer görmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Ekipleri oluştururken öncelikle ekipleri küçük tutmaya özen göstermelisiniz. Çünkü ekip büyüdükçe, üyelerinin başarıya olan bağlılığının düştüğü tespit edilmiştir.

Ekip üyelerinizi her zaman aynı mekan ve ortam içerisinde bulundurmalısınız. İnsanlar ekip arkadaşlarını sürekli olarak görmek ve onlar ile ilişki içerisinde olmak isterler. Kapalı bir fiziksel mekanda birbirlerine yakın olarak çalışmak, ekip üyelerinin aralarındaki ilişki için oldukça önemli bir unsurdur. Bu yüzden ekip çalışmaları için özel bir ekip odası oluşturmalısınız.

Ekip içerisinde gösterilen çabaları ve elde edilen başarıları bir yönetici olarak mutlaka takdir etmelisiniz. Ekibi ve üyeleri gösterdikleri başarılardan dolayı onurlandırmalısınız. Bütün puanların ve artıların ekip liderine değil ekip üyelerine adaletli bir şekilde yazılmasına destek olmalısınız.

Bağlılık, ekip çalışmasının genelinde ilerleme kaydedilmesi ile birlikte gelişip derinleşmektedir. Ekipte işe başlarken bir bağlılık gözlemleyemiyorsanız sabırlı olmalısınız. Zamanla üyelerin yapılan işe karşı bağlılık duyacağını gözlemleyeceksiniz.

Ayrıca ekip üyelerinizin sosyal, iletişime açık, insan canlısı ve çözüm odaklı bireylerden oluşmasına dikkat etmelisiniz.

Bu unsurları düzenli bir şekilde oluşturursanız etkin bir ekibe sahip olabilir ve şirketinizin geleceğe yönelik önemli başarılar elde etmesine önemli ölçüde destek olabilirsiniz.

Yöneticilik Eğitimi